Vodácký herbář
Fotografie zajímavých rostlin, které jsem viděl a nafotil během plavby po našich nádherných řekách.
Pokud nějakou rostlinu neznám, tak používám aplikaci v mobilu PlantNet, která dokáže rozeznat rostliny podle fotky (doporučuju). Takže stačí rostlinu vyfotit, a nahrát do aplikace. Aplikace pak nabídne nejbližší shodu a vy pak můžete posoudit, jestli je to správně. Zdroje pro texty používám z Wikipedie.
řeka Opava
Lakušník vzplývavý
Jedná se zpravidla o vytrvalou vodní bylinu, která může řidčeji po vyschnutí růst i na bahnitých substrátech a pak může být i jednoletá.
řeka Opava
Divizna
Jsou to nejčastěji dvouleté či vytrvalé byliny někdy poměrně mohutného vzrůstu (i přes 2 m) nebo řidčeji jednoletky, popř. polokeře.
řeka Opava
Stulík
Jsou to vytrvalé vodní byliny se žlutými květy a s listy podobnými leknínům. V České republice se vyskytují 2 druhy: stulík žlutý a stulík malý.
řeka Opava
Štětinatec laločnatý
Pochází ze Severní Ameriky. Semena se u nás údajně neprodávají, i když rostlina se dá pěstovat bez problémů. Rostlina se může použít na ploty, mřížky, do nádob na balkony, plody se dají využít do suchých aranžmá.
řeka Opava
Kotvice plovoucí
Kotvice plovoucí (Trapa natans) je vodní bylina s listy splývajícími na hladině, jediný druh rodu kotvice, který roste v České republice.
řeka Opava
Kyprej vrbice
Vzrostná, široce rozšířená vlhkomilná rostlina s růžovými květy, vytrvalý druh z rodu kyprej. Druh je původem z euroasijského areálu, v Evropě se nevyskytuje pouze v severních oblastech nad 65. rovnoběžkou a ve vysokohorských polohách, zasahuje do Malé Asie a Íránu.
řeka Opava
Svlačec rolní
Svlačec (Convolvulus), lidově též šlatec. Jsou to popínavé, poléhavé nebo přímé byliny nebo řidčeji keře se střídavými jednoduchými listy a nálevkovitými květy. Vyskytují se v počtu asi 250 druhů zejména v severním mírném pásu. V České republice se vyskytuje jediný druh, svlačec rolní.
řeka Opava
Růže šípková
Růže šípková (Rosa canina) je vytrvalá, opadavá, keřovitá, planě rostoucí rostlina, která samovolně vytváří široce rozkošatěný, ostnitý keř dosahující bez opory do výšky až tří metrů. V květnu a červnu kvete růžovými nebo bílými voňavými květy, z kterých se po opylení vyvinou v září a říjnu jedlé šípky.
řeka Opava
Netýkavka žláznatá
Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), též netýkavka Royleova, je jednoletá bylina z čeledi netýkavkovitých. Původem je z Himálají (tato skutečnost se odráží např. v anglickém názvu rostliny – Himalayan Balsam). Od 19. století (uváděno 1839) se ale rychle rozšířila do Evropy coby okrasná a medonosná rostlina. Po světě se šíří jako invazní druh.
Jakubčovice
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je v Česku nejznámější a nejrozšířenější zástupce rodu kopřiva. Ve střední Evropě je v současné době vnímána jako expandující druh. Je ale také široce využívána jakožto léčivá bylina či jako důležitá část potravy kachňat či housat při malochovu této drůbeže.
Jakubčovice
Bez černý
Bez černý (Sambucus nigra) je listnatý keř, který má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. Čerstvé plody bezu černého mají projímavé účinky; sušením nebo tepelným zpracováním se tato vlastnost ztrácí.
Jakubčovice
Javor klen
Javor klen (Acer pseudoplatanus) je kvetoucí rostlina z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Je to velký opadavý a širokolistý strom, tolerantní vůči větru a pobřežnímu prostředí. Je původem ze Střední Evropy a Západní Asie, od Francie na východ do Ukrajiny, severního Turecka a na Kavkaz a jih z hor severního Španělska a Itálie.
řeka Opava
Kalina obecná
Kalina obecná (Viburnum opulus) je keř s plochými nebo kulovitými květenstvími bílých, nazelenalých nebo narůžovělých květů. V České republice roste ve vlhkých křovinách a listnatých lesích a často se také pěstuje jako okrasný keř, zejména ve formě s kulovitými květenstvími sterilních květů.
řeka Moravice
Devětsil lékařský
Devětsil lékařský (Petasites hybridus) je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Devětsil lékařský je léčivá rostlina. Sbírá se oddenek na jaře před rozvitím květů, suší se při 40 °C. Kdysi se devětsilu přisuzovala léčebná síla proti moru a jak název napovídá, přikládal se mu velký význam. Dnes se občas využívá v lidovém léčitelství jako náhrada podbělu.
řeka Moravice
Orobinec
Jedná se o vytrvalé rostliny s oddenky, zpravidla vodní nebo bažinné. Listy jsou jednoduché, střídavé, uspořádané do 2 řad. Čepele jsou celistvé, čárkovité se souběžnou žilnatinou. Květy jsou v květenstvích, hustých tlustých klasech složených z mnoha květů, někdy se tento typ květenství nazývá palice.
řeka Moravice
Blatouch bahenní
Blatouch bahenní je rostlina suchozemská. Neroste ponořená celá ve vodě. Vyžaduje však hodně vody, bez ní rychle vadne. Je mírně jedovatá, proto se jí býložravci vyhýbají.
řeka Moravice
Kýchavice bílá
Kořen kýchavice bílé je silně jedovatý. Paralyzuje nervový systém. Kýchavice bílá bývá občas zaměňovaná za hořec žlutý (Gentiana lutea), který je používaný do nápojů. Často se tak stává, že se místo hořce nápoj omylem připraví z kořene kýchavice bílé Löbelovy. První příznaky otravy jsou nevolnost a sucho v ústech. Do tří hodin člověk umírá.
řeka Opava
Sasanka hajní
Sasanka hajní (Anemone nemorosa) je rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. Sasanka patří k prvním poslům jara, je to vytrvalá bylina, nanejvýš 30 centimetrů vysoká.
řeka Opava
Sněženka podsněžník
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), občas uváděna také pod názvy sněženka bílá nebo sněženka předjarní. Začíná kvést již na konci února a kvete až do března, díky čemuž je obecně známá jako jeden z prvních symbolů blížícího se jara.
řeka Opava
Vrba jíva
Vrba jíva (Salix caprea) je malý až středně vysoký strom z čeledi vrbovitých (Salicaceae), jehož výška se většinou pohybuje od 6 do 12 metrů.
řeka Opava
Plicník lékařský
Využívání byliny při léčbě plicních nemocí a podobnost jejích skvrnitých listů se „skvrnitými“ plícemi daly plicníku jméno.
řeka Opava
Duběnka (ta žlutá kulička)
Duběnka je druh hálky, kterou způsobuje blanokřídlý hmyz – žlabatka dubová. Duběnka má kulovitý tvar a mívá asi 2 cm v průměru. Samičky žlabatek dubových nakladou v květnu a červnu vajíčka, ze kterých se později líhnou larvy. Vajíčka jsou umístěna do meristémů, nejčastěji na spodní straně listu dubu, lodyze, vzácněji na větvi nebo pupenu. Mechanismus vzniku hálky ještě není zcela objasněn, důležitou úlohu má chemické nebo mechanické působení, případně virová infekce. Larvy se obklopí rostlinným pletivem, ze kterého berou živiny, a které je chrání proti predátorům a působení prostředí.
řeka Opava
Pcháč rolní
Pcháč rolní patří mezi významné plevele, je řazen mezi deset hlavních plevelů světa, má vysoké nároky na odběr živin i vody, zastiňuje kulturní rostliny a jeho kořeny vylučují alelopatické látky, které působí inhibičně na pěstované plodiny a jiné plevele.
řeka Opava
Konopice polní
Konopice polní (Galeopsis tetrahit) je planě rostoucí rostlina vyskytující se na orné i ladem ležící půdě téměř v celé České republice. V české přírodě je původní a bývá považována jak za polní plevel, tak i za léčivou rostlinu.